Újabb szankciós csőd: olajban fogja fürdetni Indiát Oroszország

2024. december 16. 09:50

Miközben a Nyugat még mindig az Oroszország elleni energiaszankciók működőképességéről beszél, Moszkva újabb és újabb kereskedelmi útvonalakat talál a kiesés pótlására. A napokban Indiával kötött akkora üzletet, ami tíz éven át biztosít neki évi 13 milliárd dollárt.

2024. december 16. 09:50
PUTYIN, Vlagyimir; MODI, Narendra
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm újságírója.

Az Európai Unió a szankciók részeként már régen betiltotta a tengeri útvonalon szállított orosz kőolaj importját, szokásos módon hangoztatva, hogy az energiavásárlási tilalom is része „Oroszország gazdasági térdre kényszerítésének”. Moszkva azonnal hozzálátott az új piacok keresésének, a terve pedig sikerrel járt: az addigi nyugati szállítmányok irányát megváltoztatva a globális dél országainak, elsősorban Kínának és Indiának kezdett exportálni – mégpedig a nyugati olajkereskedelmi tarifáknál alacsonyabb áron.  

Az orosz Rosznyefty állami olajvállalat és az indiai Reliance finomító a napokban olyan szerződést kötött, amely még jobban megszilárdítja Oroszország pozícióját a globális energiapiacon. A kontraktus a két ország történelmének legnagyobb energiaügyletét tartalmazza: tíz éven keresztül Moszkva napi 500 ezer hordó olajat szállít január elejétől partnerének. Ez az óriási mennyiség a globális kínálat 0,5 százalékát teszi ki, és nagyjából évi 13 milliárd dollárt pumpál majd a Kreml számláira. 

Bár a Nyugat mindent megtett, hogy a globális dél országait is bevonja a szankciós politikába, a semleges államok hallani sem akartak arról, hogy saját gazdaságuk és kereskedelmük ellen hozzanak döntéseket egy olyan háború miatt, amelyhez felfogásuk szerint semmi közük sincs. A Reliance ennek megfelelően a mostani üzlet hírére kitört nyugati felhördülést higgadtan annyival reagálta le: a vállalat, miután piaci alapon végzi tevékenységét, minden nemzetközi beszállítóval, köztük természetesen az oroszokkal is együttműködik.  

Ezt is ajánljuk a témában

10 + 10 év 

Az ukrajnai háború kitörése és a nyugati szankciók bevezetése óta India lett Oroszország legnagyobb olajimportőre – az orosz fél az ország energiavásárlásainak bő egyharmadát biztosítja. Kihasználja azt is, hogy Moszkva nyomottabb áron, hordónként akár 3-4 dollárral is olcsóbban adja az energiahordozót a nyugati vállalatoknál. Pedig a verseny éles: a kínai gazdaság lassulásával az indiai lett a világ egyik leggyorsabban növekvő energiapiaca, az exportőrök pedig egymást túllicitálva igyekeznek meghódítani azt.  

Csakhogy egyetlen nyugati cég sem képes versenyezni az orosz kapacitásokkal és árakkal. Az új megállapodás a Rosznyefty orosz kikötőkből származó tengeri olajexportjának felét teszi ki. A kereskedelmi mennyiség eddig sem volt bagatellnek nevezhető: januártól októberig a Reliance átlagosan napi 405 ezer hordó orosz olajat importált, szemben az előző év azonos időszakában szállított 388 500-zal. A szerződés értelmében a tíz évre szóló megállapodás lejárta után újabb tíz évre hosszabbíthatnak a felek, az árat pedig a mennyiséggel együtt minden esztendőben újratárgyaljak a világpiaci változások fényében. Ez azt jelenti, hogy kedvező viszonyok esetén a napi 500 ezer hordós mennyiséget a jövőben akár drasztikusan meg is emelhetik a felek.  

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: Vlagyimir Putyin orosz elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök 
MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kiscsiga
2024. december 16. 19:44
Sőt a Brics tagokat és jelöltet tekert, meg tudja győzni, ne üzleteljenek, energia hordozókkal a nyugati országokkal. Még térdre is kényszerítik azzokat
nyúlgerinc
2024. december 16. 13:57
Nálunk pedig emelkedni fognak az árak. A kommunisták majd a Fideszre fogják....
csakegyittlako
2024. december 16. 11:52
De most komolyan. Azt hitték hanyatt fog esni Putyin? Ha nem kell ide az olaj, eladja másnak. Vannak még olyan helyek a világon, ahol még nem a kampósorrúak felügyelnek mindent. Majd amikor az Eu meg a többi tagország belerokkanik az energia árakba, akkor majd megértik hogy fejjel mentek a falnak.
zrx8
2024. december 16. 10:50
Hát, ebből is kihagyták a brüsszeli meg washingtoni zsidókat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!